כספכם חשוב לכם? התייעצו עוד לפני ההחלטה על מכירת דירה

לאחר חתימת הסכם מכר הופתעו לגלות שכלל לא היה כדאי למכור

 

בני זוג מאזור המרכז ירשו דירה מהורי האישה. במשך שנים ספורות השכירו אותה ונהנו מהכנסה קבועה ומעליית ערך הדירה.

עם השנים הילדים התבגרו והם עמדו לקראת חתונת בנם. כשבחנו את ההוצאות הכבדות בעת החתונה ובפרט לצורך רכישת דירה לזוג הצעיר, החליטו למכור את הדירה שהתקבלה בירושה. עד מהרה נמצא קונה שהסכים למחיר ולתנאי התשלום.

הצדדים חתמו ביניהם על "זיכרון דברים". במסמך ציינו את כתובת הדירה ואת המחיר שהוסכם. לאחר החתימה וכדי להתקדם בתהליך, פנו לעורך דין בכדי שילווה אותם בתהליך.

עורך הדין יעץ להם לדחות את המכירה בכמה חודשים, לקחת הלוואה מהבנק, ולמשכן את הדירה כבטוחה להלוואה, כך יחסכו כסף רב אותו נאלצים הם כרגע לשלם כמס שבח.

בפנייתם לרוכשים גילו שאילו אינם מוכנים לוותר על הרכישה, הואיל ומבחינת החוק כבר נחתם הסכם מחייב בין הצדדים – זיכרון הדברים, ועל פי ההסכם הם יכולים לפנות לבית המשפט ולחייב אותם למכור בהתאם להסכם.

אחת מהבדיקות הנדרשות עוד לפני החלטה על מכירת נכס מקרקעין הינה בדיקת היתכנות מס שבח. לעיתים עקב החיוב במס יחליט בעל הדירה כי כלכלית אין לו כל עניין במכירה.

חוק מיסוי מקרקעין קובע כי במכירת דירת מגורים של יחיד, גובה החיוב במס הינו עד 25% מהשבח הריאלי שהתקבל מיום רכישת הדירה ועד למכירתה. אמנם כאשר מדובר בדירתו היחידה של המוכר ונמצאת בבעלותו מעל ל-18 חודשים מיום המכירה, יש לו פטור ממס.

כדי למנוע הפתעות וכדי לתכנן נכון את כדאיות המכירה, מומלץ להיוועץ בעורך דין בקיא בתחום מיסוי מקרקעין כדי לדעת במדויק האם יחול חיוב במס עקב מכירת הדירה, ואם כן, מה גובה המס שיש לשלם. בדיקה ותכנון מראש עוד טרם חתימה על הסכם מכר, תיצור וודאות לגבי כדאיות עסקת המכר כולה, ולעיתים בעקבות בחינת הדברים בצורה מדויקת, נחליט שכרגע לא כדאי למכור.

אין במאמר זה בכדי לחוות דעה משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי טרם רכישת דירה כדאי ורצוי לפנות  לעורך דין העוסק בתחום המקרקעין.